Plugins - Google XML Sitemaps - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (159 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: This plugin will generate a special XML sitemap which will help search engines like Google, Yahoo, Bing and Ask.com to better index your blog.
pt: Este plugin gera um sitemap XML especial para ajudar os motores de pesquisa como Google, Yahoo, Bing e Ask.com a indexar mais facilmente o seu site.

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least PHP %4$s. You are using PHP %2$s, which is out-dated and insecure. Please ask your web host to update your PHP installation or go to <a href="%1$s">active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href="%3$s">plugin website</a>.
pt: Infelizmente esta versão do Google XML Sitemaps requer pelo menos o PHP %4$s. Está a utilizar o PHP %2$s, que está obsoleto. Por favor solicite ao seu serviço de alojamento que actualize ou vá aos <a href="%1$s">plugins activos</a> e desactive o Google XML Sitemaps para ocultar esta mensagem. Pode descarregar uma versão mais antiga deste plugin no <a href="%3$s">site do plugin</a>.

en: Your PHP version is too old for XML Sitemaps.
pt: A sua versão de PHP é demasiado antiga para poder executar o Google XML Sitemaps.

en: Unfortunately this release of Google XML Sitemaps requires at least WordPress %4$s. You are using Wordpress %2$s, which is out-dated and insecure. Please upgrade or go to <a href="%1$s">active plugins</a> and deactivate the Google XML Sitemaps plugin to hide this message. You can download an older version of this plugin from the <a href="%3$s">plugin website</a>.
pt: Infelizmente esta versão do Google XML Sitemaps requer pelo menos o WordPress %4$s. Está a utilizar o WordPress %2$s, que está obsoleto. Por favor actualize ou vá aos <a href="%1$s">plugins activos</a> e desactive o Google XML Sitemaps para ocultar esta mensagem. Pode descarregar uma versão mais antiga deste plugin no <a href="%3$s">site do plugin</a>.

en: Your WordPress version is too old for XML Sitemaps.
pt: A sua versão do WordPress é demasiado antiga para poder executar o Google XML Sitemaps.

en: Reset options
pt: Repor opções

en: Update options
pt: Actualizar opções

en: Archives
pt: Arquivos

en: Minimum post priority (Even if auto calculation is enabled)
pt: Prioridade mínima para artigos (mesmo quando o cálculo automático estiver activado)

en: Posts (If auto calculation is disabled)
pt: Conteúdos (se o cálculo automático estiver desactivado)

en: Priorities
pt: Prioridades

en: Author pages
pt: Páginas de autores

en: Tag pages
pt: Páginas de etiquetas

en: Older archives (Changes only if you edit an old post)
pt: Arquivos antigos (alterar apenas caso edite um conteúdo antigo)

en: The current archive of this month (Should be the same like your homepage)
pt: Arquivo deste mês (deverá ser igual ao da sua página inicial)

en: Categories
pt: Categorias

en: Static pages
pt: Páginas estáticas

en: Posts
pt: Conteúdos

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Please note that the value of this tag is considered a hint and not a command. Even though search engine crawlers consider this information when making decisions, they may crawl pages marked "hourly" less frequently than that, and they may crawl pages marked "yearly" more frequently than that. It is also likely that crawlers will periodically crawl pages marked "never" so that they can handle unexpected changes to those pages.
pt: Por favor, considere que o valor desta etiqueta é um conselho e não um comando. Mesmo quando alguns motores de busca consideram esta informação para tomar decisões, estes podem verificar as páginas marcadas como "Uma vez por hora" com menor frequência, bem como visitar várias vezes por ano as páginas marcadas com "Anualmente". É igualmente possível que sejam verificadas páginas marcadas com "nunca" para gerir possíveis mudanças inesperadas.

en: Change frequencies
pt: Alterar frequências

en: Child posts won't be excluded automatically!
pt: Os conteúdos dependentes não serão excluídos automaticamente!

en: List of IDs, separated by comma
pt: Lista de IDs, separados por vírgulas

en: Exclude the following posts or pages:
pt: Excluir os seguintes conteúdos ou páginas:

en: Exclude posts
pt: Conteúdos excluídos

en: Excluded categories
pt: Categorias excluídas

en: Excluded items
pt: Itens excluídos

en: This is highly recommended and helps the search engines to know when your content has changed. This option affects <i>all</i> sitemap entries.
pt: É altamente recomendável e ajuda os motores de pesquisa a saber quando o seu conteúdo foi alterado. Esta opção afecta <i>todos</i> os registos do sitemap.

en: Include the last modification time.
pt: Incluir a hora da última modificação.

en: Further options
pt: Mais opções

en: Include custom post type %s
pt: Incluir tipos de conteúdo personalizados %s

en: Custom post types
pt: Tipos de conteúdo personalizados

en: Include taxonomy pages for %s
pt: Incluir páginas de taxonomias para %s

en: Custom taxonomies
pt: Taxonomias personalizadas

en: Include tag pages
pt: Incluir páginas de etiquetas

en: Include author pages
pt: Incluir páginas de autores

en: Include archives
pt: Incluir arquivos

en: Include categories
pt: Incluir categorias

en: Include static pages
pt: Incluir páginas estáticas

en: Include posts
pt: Incluir conteúdos

en: Include homepage
pt: Incluir página inicial

en: WordPress standard content
pt: Conteúdo geral do WordPress

en: Sitemap Content
pt: Conteúdo do sitemap

en: All posts will have the same priority which is defined in &quot;Priorities&quot;
pt: Todo os artigos irão ter a mesma prioridade definida em &quot;Prioridades&quot;

en: Do not use automatic priority calculation
pt: Não utilizar o cálculo automático de prioridades

en: Please select how the priority of each post should be calculated:
pt: Por favor, seleccione como a prioridade de cada conteúdo deve ser calculada:

en: Post Priority
pt: Prioridade do conteúdo

en: Add new page
pt: Adicionar nova página

en: No pages defined.
pt: Nenhuma página definida.

en: Change Frequency
pt: Alterar frequência

en: Enter the date of the last change as YYYY-MM-DD (2005-12-31 for example) (optional).
pt: Introduza a data da última alteração com o formato AAAA-MM-DD (por exemplo: 2005-12-31) (opcional).

en: Last Changed
pt: Última alteração

en: Choose the priority of the page relative to the other pages. For example, your homepage might have a higher priority than your imprint.
pt: Escolha a prioridade relativa da página em relação a outras páginas. Por exemplo, a sua página inicial deve ter uma maior prioridade que os seus dados pessoais.

en: Priority
pt: Prioridade

en: Enter the URL to the page. Examples: http://www.foo.com/index.html or www.foo.com/home
pt: Introduza o URL da página. Exemplos: http://www.foo.com/index.html ou www.foo.com/home

en: URL to the page
pt: URL da página

en: If your blog is in a subdirectory and you want to add pages which are NOT in the blog directory or beneath, you MUST place your sitemap file in the root directory (Look at the &quot;Location of your sitemap file&quot; section on this page)!
pt: Se o seu site está num subdirectório e quer adicionar paginas que NÃO estão no directório ou subdirectórios do seu site, DEVERÁ colocar o seu ficheiro sitemap no directório raiz (veja o URL do seu ficheiro sitemap nesta página)!

en: Note
pt: Nota

en: Here you can specify files or URLs which should be included in the sitemap, but do not belong to your Blog/WordPress.<br />For example, if your domain is www.foo.com and your blog is located on www.foo.com/blog you might want to include your homepage at www.foo.com
pt: Aqui pode especificar ficheiros ou URL que devam ser incluídos no sitemap mas que não pertencem ao seu site WordPress.<br />Por exemplo: se o seu domínio é www.foo.com e o seu site está localizado em www.foo.com/blog, deve querer incluir a sua página inicial em www.foo.com

en: Additional pages
pt: Páginas adicionais

en: Allow anonymous statistics (no personal information)
pt: Permitir estatísticas anónimas (nenhuma informação pessoal)

en: (The required PHP XSL Module is not installed)
pt: (O módulo necessário PHP XSL não está instalado)

en: Include sitemap in HTML format
pt: Incluir sitemap em formato HTML

en: Use this if your blog is in a sub-directory, but you want the sitemap be located in the root. Requires .htaccess modification.
pt: Utilize isto se o seu site está num subdirectório, mas quer o sitemap na raiz. Requer modificação do .htaccess.

en: Override the base URL of the sitemap:
pt: Substituir a base do URL do sitemap:

en: Use default
pt: Utilizar padrão

en: Full or relative URL to your .xsl file
pt: URL completo ou relativo para o ficheiro .xsl

en: Include a XSLT stylesheet:
pt: Incluir uma folha de estilo XSLT:

en: Disable this option if you get garbled content or encoding errors in your sitemap.
pt: Desactivar esta opção se obtiver conteúdo ilegível ou erros de codificação no seu sitemap.

en: Try to automatically compress the sitemap if the requesting client supports it.
pt: Tentar comprimir automaticamente o sitemap se o cliente o suportar.

en: in seconds, e.g. "60" or "0" for unlimited
pt: em segundos, p.ex: "60", ou "0" para ilimitado

en: Try to increase the execution time limit to:
pt: Tentar aumentar o tempo de execução para:

en: e.g. "4M", "16M"
pt: p.ex. "4M", "16M"

en: Try to increase the memory limit to:
pt: Tentar aumentar o limite de memória para:

en: Advanced options:
pt: Opções avançadas:

en: The virtual robots.txt generated by WordPress is used. A real robots.txt file must NOT exist in the blog directory!
pt: O robots.txt virtual é gerado pelo WordPress. Não deve existir nenhum ficheiro robots.txt real no diretório do site!

en: Add sitemap URL to the virtual robots.txt file.
pt: Adicionar o URL do sitemap ao ficheiro virtual robots.txt.

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Bing Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
pt: Nenhum registo necessário, mas pode utilizar as <a href="%s">Bing Webmaster Tools</a> para verificar as estatísticas de rastreio.

en: Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your Blog
pt: Notificar o Bing (antigo MSN Live Search) sobre actualizações do seu site

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
pt: Nenhum registo necessário, mas pode utilizar as <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> para verificar as estatísticas de rastreio.

en: Notify Google about updates of your Blog
pt: Notificar o Google sobre actualizações do seu site

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Update notification:
pt: Notificação de actualizações:

en: Basic Options
pt: Opções básicas

en: Since you are using Nginx as your web-server, please configure the following rewrite rules in case you get 404 Not Found errors for your sitemap:
pt: Uma vez que o Nginx é o servidor web, por favor, configure as seguintes regras rewrite no caso de existirem erros 404 no sitemap:

en: Webserver Configuration
pt: Configuração do servidor

en: If you like the plugin, please <a target="_blank" href="%s">rate it 5 stars</a> or <a href="%s">donate</a> via PayPal! I'm supporting this plugin since over 9 years! Thanks a lot! :)
pt: Se gostar do plugin, por favor <a target="_blank" href="%s">classifique com 5 estrelas</a> ou <a href="%s">faça um donativo</a> via PayPal! Dou suporte deste plugin há mais de 9 anos! Muito obrigado :)

en: If you encounter any problems with your sitemap you can use the <a href="%d">debug function</a> to get more information.
pt: Se tiver problemas com seu sitemap pode usar a <a href="%d">função de depuração</a> para obter mais informações.

en: There was a problem while notifying %name%. <a href="%s" target="_blank">View result</a>
pt: Ocorreu um problema ao notificar %name%. <a href="%s" target="_blank">Ver resultado</a>

en: It took %time% seconds to notify %name%, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
pt: Demorou %time% segundos para notificar %name%, talvez queira desactivar esta funcionalidade para reduzir o tempo de construção.

en: %s was <b>successfully notified</b> about changes.
pt: %s foi <b>notificado com sucesso</b> sobre as alterações.

en: Search engines haven't been notified yet. Write a post to let them know about your sitemap.
pt: Os mootores de pesquisa ainda não foram notificados. Escreva um conteúdo para permitir que tomem conhecimento do seu sitemap.

en: The URL to your sitemap index file is: <a href="%s">%s</a>.
pt: O URL para o seu ficheiro sitemap é: <a href="%s">%s</a>.

en: There is still a sitemap.xml or sitemap.xml.gz file in your blog directory. Please delete them as no static files are used anymore or <a href="%s">try to delete them automatically</a>.
pt: Existe ainda um ficheiro sitemap.xml ou sitemap.xml.gz no directório do seu site. Por favor, elimine-os uma vez que os ficheiros estáticos não serão mais utilizados ​​ou <a href="%s">tente eliminá-los automaticamente</a>.

en: Enable
pt: Activar

en: Support Topics have been disabled. Enable them to see useful information regarding this plugin. No Ads or Spam!
pt: Os tópicos de suporte foram desactivados. Active-os para ver informação útil sobre este plugin. Sem anúncios ou spam!

en: No support topics available or an error occurred while fetching them.
pt: Não há tópicos de suporte disponíveis, ou ocorreu um erro ao obtê-los.

en: Disable
pt: Desactivar

en: Recent Support Topics / News
pt: Tópicos de suporte recentes / Notícias

en: Result of the last ping, started on %date%.
pt: Resultado do último ping, iniciado em %date%.

en: Search engines haven't been notified yet
pt: Os motores de pesquisa ainda não foram notificados

en: Thanks for your support!
pt: Obrigado pelo apoio!

en: Hide this list
pt: Ocultar lista

en: List of the donors
pt: Lista de doadores

en: Recent Donations:
pt: Donativos recentes:

en: My Sitemaps FAQ
pt: A minha FAQ de sitemaps

en: Official Sitemaps FAQ
pt: FAQ oficial de sitemaps

en: Sitemaps Protocol
pt: Protocolo de sitemaps

en: Search Blog
pt: Procurar blog

en: Webmaster Blog
pt: Webmaster Central Blog

en: Webmaster Tools
pt: Ferramentas para webmasters

en: Sitemap Resources:
pt: Recursos sobre sitemaps:

en: translator_url
pt: https://profiles.wordpress.org/pedromendonca

en: translator_name
pt: Pedro Mendonça

en: My Amazon Wish List
pt: A minha lista de desejos na Amazon

en: Donate with PayPal
pt: Donativo via PayPal

en: Report a Bug
pt: Reportar um erro

en: Support Forum
pt: Fórum de suporte

en: Notify List
pt: Receber notificações

en: Help / FAQ
pt: Ajuda / FAQ

en: Suggest a Feature
pt: Sugerir nova funcionalidade

en: Plugin Homepage
pt: Site do plugin

en: About this Plugin:
pt: Sobre este plugin:

en: Your blog is currently blocking search engines! Visit the <a href="%s">Reading Settings</a> to change this.
pt: O seu site está actualmente a bloquear motores de pesquisa! Visite as <a href="%s">opções de leitura</a> para alterar.

en: Don't show this anymore
pt: Não mostrar outra vez

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin some time ago. If it works and your are satisfied, why not <a href="%s">rate it</a> and <a href="%s">recommend it</a> to others? :-)
pt: Obrigado por utilizar este plugin! Instalou este plugin há algum tempo. Se funcionar e estiver satisfeito, por que não <a href="%s">classificar</a> e <a href="%s">recomendar</a> a outros utilizadores? :-)

en: No thanks, please don't bug me anymore!
pt: Não obrigado, por favor não me incomodar mais!

en: Sure, but I already did!
pt: Claro, mas já o fiz anteriormente!

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin over a month ago. If it works and you are satisfied with the results, isn't it worth at least a few dollar? <a href="%s">Donations</a> help me to continue support and development of this <i>free</i> software! <a href="%s">Sure, no problem!</a>
pt: Obrigado por utilizar este plugin! Instalou o plugin há mais de um mês. Se funcionar e estiver satisfeito com os resultados, não valerá pelo menos um dólar? <a href="%s">Donativos</ a> ajudam-me a continuar a dar suporte e a desenvolver software <i>gratuito</i>! <a href="%s">Sim, com certeza!</a>

en: Hide this notice
pt: Esconder este aviso

en: Thank you very much for your donation. You help me to continue support and development of this plugin and other free software!
pt: Muito obrigado pelo seu donativo. Isto ajuda-me a continuar a dar suporte e a desenvolver este plugin, bem como outros softwares gratuitos!

en: Ping was executed, please see below for the result.
pt: Ping executado, por favor veja os resultados abaixo.

en: All done!
pt: Concluído!

en: The plugin is notifying the selected search engines about your main sitemap and all sub-sitemaps. This might take a minute or two.
pt: O plugin está a notificar os motores de pesquisa seleccionados sobre o seu sitemap principal e subsitemaps. Poderá demorar um ou dois minutos.

en: Notify Search Engines about all sitemaps
pt: Notificar motores de pesquisa sobre todos os sitemaps

en: The old files were successfully deleted.
pt: Os ficheiros antigos foram eliminados com sucesso.

en: The old files could NOT be deleted. Please use an FTP program and delete them by yourself.
pt: Os ficheiros antigos NÃO podem ser eliminados. Por favor, utilize um programa de FTP e elimine-os manualmente.

en: The default configuration was restored.
pt: A configuração por omissão foi reposta.

en: Error while saving pages
pt: Ocorreu um erro ao guardar páginas

en: Pages saved
pt: Páginas guardadas

en: Error while saving options
pt: Ocorreu um erro ao guardar opções

en: Configuration updated
pt: Configuração actualizada

en: XML Sitemap Generator for WordPress
pt: Gerador de sitemap XML para WordPress

en: Donate
pt: Donativo

en: Support
pt: Suporte

en: Settings
pt: Definições

en: XML-Sitemap
pt: Sitemap XML

en: XML-Sitemap Generator
pt: Gerador de sitemap XML

en: Never
pt: Nunca

en: Yearly
pt: Anualmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Daily
pt: Diariamente

en: Hourly
pt: Uma vez por hora

en: Always
pt: Sempre

en: Uses the average comment count to calculate the priority
pt: Utiliza a contagem média de comentários para calcular a prioridade

en: Comment Average
pt: Média de comentários

en: Uses the number of comments of the post to calculate the priority
pt: Utiliza o número de comentários do artigo para calcular a prioridade

en: Comment Count
pt: Número de comentários
